První červencový víkend se uskuteční v ulicích Znojma a v sousedních Dobšicích rekonstrukce napoleonské bitvy. Před 215 lety se v okolí Znojma střetla rakouská armáda s přesilou vojsk francouzské armády a jejích spojenců. Letos popatnácté tuto bitvu připomene prostřednictvím rekonstrukce spolek Acaballado.

Návštěvníci se opět mohou zúčastnit unikátní vzpomínkové akce připomínající Bitvu u Znojma z roku 1809, která proběhne v malebném prostředí řeky Dyje a historických kulisách města Znojma. Bitevní rekonstrukce se uskuteční již popatnácté ve dnech 5. a 6. července. Užijí si ji jak historičtí nadšenci, tak i rodiny s dětmi. Těšit se mohou na dramatické bitevní střety, které vyvrcholí bojovou scénou v meandrech řeky Dyje. Vojáci v dobových uniformách projdou i ulicemi Znojma.

Letošním symbolem bitvy je nově nalezený kamenný monument, který v Oblekovicích nechal postavit otec padlého vojáka. „Akce je opět výjimečná, díky nově nalezenému monumentu oživujeme jednu starou legendu o mlynářském tovaryši Jakubovi. Zároveň se letošní rekonstrukce zúčastní přes 35 koní, což je ve zdejších podmínkách unikátní,“ uvádí k tomu hlavní organizátor Ivan Vystrčil.

Bitva je také svázána s vínem a pojí se s vinařskou akcí Dobývání Dobšických sklepů. „S oblibou říkám, že toto byla jediná bitva, kterou zastavilo pití vína. Proto je tradiční součástí akce vinařská degustace v Dobšicích, která následuje po rekonstrukci bitvy,“ doplnil Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado. Návštěvníci mohou v sobotu 6. července ochutnat vína z místních vinařství a zažít atmosféru spojení historie a vinařské tradice.

„Věříme, že tento typ akce může být zajímavý jak pro návštěvníky ze Znojma a okolí, tak pro historické nadšence, kteří zamíří na jižní Moravu. Spojení rekonstrukce napoleonské bitvy a vinné degustace zapadá do našeho konceptu, kdy chceme propagovat náš kraj jako ideální spojení vína, tradic, historie a gastronomie,“ říká na závěr ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová.

Zdroj: https://www.ccrjm.cz

.