Na Zelený čtvrtek, tedy 28. března 2024, se otevřou brány hradu Buchlova a zámků Buchlovice a Vizovice. Květná zahrada v Kroměříži je otevřena celoročně. Na části památek se po dvou letech zvyšuje vstupné, zůstává však zachovaný systém slev nastavený v minulých letech.

Památky jsou na následující sezónu připraveny v nejlepší možné kondici a souběh velikonočních svátků a prvního víkendu letošní sezóny slibuje okázalý rozjezd. Zájem návštěvníků se postupně zvyšuje, v loňském roce navštívilo památky ve Zlínském kraji, hrad Buchlov, zámky Buchlovice a Vizovice, Květnou zahradu v Kroměříži celkem 253 791 turistů. To je o 27 271 osob více než v roce 2022. Na památky se vracejí nejen čeští návštěvníci, ale přibývá i těch zahraničních, zejména ze Slovenska, z Polska, z Rakouska a částečně i z asijských zemí.

Květná zahrada v Kroměříži je otevřena téměř celoročně. Vybírat můžete ze tří prohlídkových okruhů, z toho dva jsou s průvodcem. Květná zahrada se v letošním roce zapojí do projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů, a to koncertem Moravských madrigalistů v Rotundě dne 26. května 2024. Vystoupení bude věnováno rodu Habsburků, kterému se projekt letos věnuje. Květná zahrada ani letos nebude chybět u akce Víkend otevřených zahrad (8. – 9. června 2024), kdy bude pro návštěvníky připraven pestrý program v podobě komentovaných prohlídek a programů pro rodiny s dětmi.

Na Buchlově zahajují sezónu svátečně vyzdobenými interiéry hradu květinovými jarními vazbami. Velikonočním svátkům se bude věnovat neděle a Velikonoční pondělí. V nově opraveném Loveckém salonku se můžete těšit na malérečky a předvádění technik zdobení kraslic, paličkování krajek a jiné rukodělné práce. Na velikonoční neděli si zkusíte vlastnoručně uplést velikonoční pomlázku z mladého vrbového proutí pod odborným dohledem, a pokud se Vám povede, můžete si ji odnést na pondělní koledu. V dětských dílničkách se budou zdobit velikonoční perníčky anebo vyrábět z drátků a korálků malé dárky třeba pro maminku, nebo babičku. V hradní vinárně bude po oba dny probíhat košt vína a vystoupení cimbálových muzik Džbánek a  Hudci z Kyjova. Určitě ani letos nepřijdete o noční prohlídky, Buchlovské noci s Černou paní. Již 19. ročník této návštěvníky hojně vyhledávané akce proběhne v pátek 26. a v sobotu 27. července 2024. Téměř stovka účinkujících se bude snažit zachytit střípky hradní historie, v neobvyklé podobě Buchlovských zkazek a oživlých obrazů.

Zámecký park v Buchlovicích se otevřel veřejnosti již od 1. března a přístupný je nejen o víkendech, ale i ve všední dny.  Interiéry zámku se otevřou současně s výstavou Tulipománie (28. 3. – 1. 4.), která je nejen výstavou tulipánů, ale i připomínkou tulipánové horečky, která proběhla v letech 1634–1637 v Holandsku a kvůli níž mnoho obchodníků zbankrotovalo pod vlivem najednou bezcenných tulipánových kontraktů a celé holandské hospodářství se dostalo do vážných potíží. Na tulipánových dohodách výrazně prodělal i Rembrandt Harmenszoon van Rijn, ten Rembrandt, jehož obrazy dnes v aukčních síních dosahují závratných cen. Světoznámý malíř ohlásil úpadek, musel prodat svůj dům v dražbě, a nakonec v chudobě zemřel. Návštěvníci se mohou těšit na zámecké interiéry vyzdobené jarními květinovými vazbami s v sala terreně zámku to bude přehlídka několika desítek odrůd řezaných tulipánů. Z každoročně připravovaných akcí se určitě dočkáme Koseckých písní (26. května.), Víkendu otevřených zahrad (8.–9. června), Růží na zámku (5.– 7. července), Festivalu česneku (27. července), Hradozámecké noci (24. srpna).
Důležitou zprávou pro všechny turisty je, že ačkoliv v letech 2024–2026 proběhne generální oprava střech a stropů dolního zámku, návštěvnický provoz zámku i parku bude po celou dobu stavby ve standartním režimu.

I na zámku ve Vizovicích startuje sezóna současně s Velikonocemi. V zámeckých interiérech na vás dýchne jarní sváteční atmosféra, pokoje budou vyzdobeny květinovými aranžmá s velikonoční tematikou. Při příležitosti 250 let od úmrtí zakladatele zámku Heřmana Hannibala z Blümegenu se připravuje v přízemí zámku výstava s názvem Zásluhou Heřmanovou, která bude k vidění od května do konce sezóny. Půjde o výstavu církevních textilií a liturgických předmětů. V neděli 9. června se malí i velcí návštěvníci mohou těšit na veselé hrané prohlídky. Další červnovou akcí pak bude koncert dua Magdalena Malaníková a Lucie Fajkusová Musica Angelica. Působivé spojení harfy a zpěvu rozezní zámeckou kapli na Den hudby 21. června. O prázdninách zopakujeme páteční prohlídky pro děti, které měly v loňském roce velký úspěch. Piknikový den vychází letos na neděli 21. července a jako předchozí roky nebude chybět občerstvení ani dobroty ze zámecké kuchyně, živá hudba, spousta her a doprovodný program. Těšit se můžete i na Hradozámeckou noc (24. srpna) a strašidelné prohlídky pro děti (29. a 30. října). A závěr roku bude na zámku patřit výstavě betlémů v zámecké kapli.

Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz/aktuality-databaze/pamatky-ve-zlinskem-kraji-zahajuji-sezonu-na-zeleny-ctvrtek/

.