Památkové domky, objekty lidového stavitelství a malá muzea na Slovácku otevřou společně letos už po desáté. První červnový víkend patří na Slovácku již 10. rokem památkovým domkům a malým muzeím. Zapojené objekty po oba víkendové dny otevírají svá vrátka, dveře a okenice od 9 do 17 hodin a návštěvníci mají možnost nahlédnout do prostor, které jsou po zbytek roku často veřejnosti nepřístupné. Pojeďte s námi na Slovácko a nenechte si ujít letošní jubilejní 10. ročník, který se uskuteční o víkendu 1.-2. 6. 2024!

Památkové domky a muzea je možné navštívit téměř celoročně, ale vždy jen po předchozí domluvě s jejich majiteli. Jednou ročně je možné většinu těchto domků navštívit i bez předchozí domluvy, a to právě během „Víkendu památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí“, první víkend v červnu.

Typické bílé domky s modrou obrovnávkou, uklizené světnice, starobylá kamna, bělostné peřiny. Lidová architektura je na Slovácku jedním z důležitých dokladů života našich předků. Během návštěvy některého takového domku či muzea na vás dýchne kouzlo starých časů, dozvíte se něco o životě našich předků, kdy dny a roky plynuly převážně v souladu s ročními obdobími, ve jménu tradic a zvyků. Ve dnech 1. a 2. června se otevře téměř šedesát subjektů a vy můžete být u toho.

A na jaké doprovodné programy se letos můžete těšit? Město Hluk rozšířilo prohlídky v Památkových domcích „Na Rajčovně“ o další domek, který bude v sobotu slavnostně otevřen. Současně bude v Hluku probíhat i otevření nově zrekonstruované tvrze.

Janúšova usedlost na Žítkové pak zve všechny zájemce k návštěvě dřevěné zvoničky se zvonkem z roku 1841. Od 17 hodin pak na Žítkové proběhne mše svatá se svěcením výklenkové kapličky a barokní sošky sv. Jana Nepomuckého, patrona Janúšovy usedlosti.

Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz

.