.

Malebné krajinky, cenné kultúrne poklady, jedinečné radosti pre chuťové poháriky, ako aj vína – Dunaj v Dolnom Rakúsku sľubuje množstvo cenných okamihov.

.

Na svojej ceste z Horného Rakúska až po slovenskú hranicu sa Dunaj vlní v dĺžke 286 km a preteká popri historickej kultúrnej krajine, ako je napr. Nibelungengau a Wachau, vinie sa medzi jemnými pahorkami Wagramu a pozdĺž dlhej Tullnskej kotliny, aby sa po prekročení mestskej hranice hlavného mesta Rakúska, Viedne, v historickej krajine „Römerland“ Carnuntum Marchfeld spojil do kombinácie divokej prírody, antického kultúrneho dedičstva a barokovej chuti do života.

.

Ušľachtilé vína od Wachau až po Carnuntum

Príroda sa na Dunaji ukazuje v celej svojej nádhere: prapôvodne, ako napr. v národnom parku Dunajské luhy, alebo umelecky skrotená, ako v kláštorných a zámockých záhradách či na záhradných výstavách, ako sú napr. tie v Tullnských záhradách. Iné druhy záhrad sú zase cieľom predovšetkým gastroturistov: vo viniciach na Dunaji rastie ten najlepší mok na svete. Medzi oblasťami Wachau a Carnuntum sa okolo vysokokvalitnej vínnej kultúry rozvinula prvotriedna gastronomická scéna. Množstvo pôžitkárskych adries siaha od útulných viech v pivničných uličkách cez štýlové penzióny až po vyberané ocenené reštaurácie.

.

Loďou alebo na bicykli

Každý, kto práve v Rakúsku vládol, zanechal na brehoch Dunaja svoje stopy: jeho tok sa hemží pozostatkami rímskych miest a kaštieľov, stredovekými hradmi či barokovými kláštormi. Jeho prúd slúži ešte aj dnes ako dopravná tepna, a to aj na rekreačné účely: cesta loďou, predovšetkým cez svetové kultúrne dedičstvo UNESCO Wachau, patrí doslova k povinnému programu každého návštevníka Dolného Rakúska. No popri Dunaji sa dnes dá dobre pohybovať aj na bicykli – napríklad po Dunajskej cyklotrase, ktorá je najobľúbenejšou cyklotrasou strednej Európy.

..

Viac info na: https://www.donau.com/sk/dunaj-dolne-rakusko/

.

Zdroj: https://www.dolne-rakusko.info/dunaj-dolne-rakusko

Foto: https://www.dolne-rakusko.info/dunaj-dolne-rakusko