Dnes, v den výročí narozenin Tomáše Bati, startuje nový projekt Baťův region, který je rozcestníkem baťovských míst nejen na Východní Moravě.

„Dýchám život“ řekl kdysi Tomáš Baťa a Zlín jeho život dýchá dodnes. Příběh tohoto velkého může je tady vepsán v každé cihle a v mnoha budovách po celém městě. A není to jen Památník Tomáše Bati – skleněný architektonický klenot Zlína, který zaujme milovníky architektury. Zlín toho má mnohem víc.

Ztraťte se v továrně v zahradách a dejte si kávu v některé z mnoha kaváren v bývalém továrním areálu. Nebo vyjeďte Baťovým výtahem rovnou na terasu Baťova mrakodrapu, kde budete mít ten nejlepší výhled na Zlín. Třeba na čtvrť Letná – tady poznáte opravdu typický Zlín. Čtvrť vznikala od roku 1918, kdy se tady stavěly domy pro zaměstnance podle návrhu architekta Jana Kotěry. Později byla postupně rozšiřována charakteristickými krychlovými domky z režných cihel podle architekta F. L. Gahury.

Další zastávkou by měla být vila manželů Baťových, která  se řadí k nejdůležitějším zlínským historickým památkám. Jako své rodinné sídlo ji nechal Baťa postavit v letech 1907–1912 podle návrhu architekta Jana Kotěry. A další? No je jich opravdu hodně. Seznam toho „nej“ ze Zlína je dlouhý a rozhodně pestrý. Možná vám na něj bude stačit jeden víkend. Ale spíše ne. Byla by rozhodně škoda se sem nevracet.

Atraktivními místy od Baťova mrakodrapu až po Baťův kanál vás provede nový on-line rozcestník, který společně se sociálními sítěmi bude přinášet další tipy na výlety, tematické poznávací okruhy i sezónní novinky. Web www.batuvregion.cz byl spuštěn symbolicky právě dnes 3. dubna, v den narození Tomáše Bati.

Vydejte se po baťovských stopách a sledujte Baťův region! Začněte ve Zlíně a vydejte se dál, sami budete možná překvapeni kam až se dostanete.

Zpracovatelem projektu Baťův region je destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko, pod jejíž taktovkou celý projekt vzniká. Společně s ní se do projektu finančně zapojilo město Zlín, Centrála cestovního ruchu Východní Moravy a Zlínský kraj. Mezi spolupracující partnery projektu patří Nadace Tomáše Bati, Památník Tomáše Bati, 14|15 BAŤŮV INSTITUT, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Univerzita Tomáše Bati, spolek aArchitektura a řada dalších subjektů, kterým je baťovský odkaz blízký.

Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz

.