Jižní Morava se pyšní mnoha tradičními potravinami, kolem kterých postupně vznikly tematické slavnosti napříč krajem. V květnu zahajují šnůru akcí Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích, štafetu si poté převezmou meruňky v Židlochovicích, okurky ve Znojmě, rajčata v Břeclavi, česnek v Rosicích a vše pro letošek uzavřou Husí slavnosti v Boskovicích.

Gastronomickou jízdu krajem mohou zájemci odstartovat 17.–19. května v Ivančicích, které se během květnového víkendu oddají chřestu a všemožným pochoutkám z této sezónní zeleniny. Program letošního jubilejního 30. ročníku je nadmíru bohatý a potěší nejen gastronadšence, ale i hudební fanoušky a zástupce všech věkových kategorií.

Gastronomie na jižní Moravě je velmi silná a není to jen víno, které si každý ve spojitosti s naším krajem vybaví. Křupavý chřest, sladké meruňky nebo voňavá rajčata jsou přesně plodiny, které se nesou v duchu lokálnosti, a když se spojí s kvalitním kulturním programem, dokážou přilákat návštěvníky i mimo region,“ popisuje Martina Grůzová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.

Vedle slavností zaměřených na jednu potravinu se v letošním roce opět uskuteční trojice Festivalů plných chutí, které měly v loňském roce premiéru a přinášejí obrázek rozmanitosti jižní Moravy. „Bavili jsme se o možnostech, jak podpořit značku Regionální potravina Jihomoravského kraje a zároveň přivést návštěvníky na místa, která jsou trochu ve stínu tradičních turistických cílů. Rozhodli jsme se oslovit milovníky jídla, nabídnout bohatý kulturní program, a to celé spojit do Festivalu plného chutí,“ uvedl Jan Zámečník, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje a autor celkové koncepce festivalu. Festivaly plné chutí se postupně zastaví na třech místech v Jihomoravském kraji – první zastávkou budou Hrušovany nad Jevišovkou 15. června, následovat budou 10. srpna Letovice a 14. září Veselí nad Moravou.

Hrušovany letos festival budou hostit poprvé, loni festivalová pouť startovala v sousední Miroslavi. Na programu se vystřídají kulinární soutěže, hudební vystoupení, dětské dílny nebo degustace. Menu je navíc pro každé město jiné, takže kdo vyrazí na první festival do Hrušovan, nic mu nebrání, aby si zajel v srpnu do Letovic a v září do Veselí nad Moravou,“ doplnila ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová.

Návštěvníci mohou na festivalových stáncích ochutnat mošty, sýry, uzeniny, kávu z místních pražíren, marmelády i pálenky. Nebude chybět ani degustace vína či pivo z lokálních minipivovarů.

Více informací k jednotlivým slavnostem a kalendář akcí je k dispozici na https://www.jizni-morava.cz/cz/zazitky/vino-a-gastro/gastro/

Zdroj: https://www.ccrjm.cz/

.