S Velikonocemi startuje nová turistická sezóna. Letos to bude poprvé, kdy mohou návštěvníci jižní Moravy využívat turistickou kartu, která umožňuje zvýhodněné vstupy a bonusy. MojaKartu zavádí ve spolupráci s ubytovateli a turistickými místy Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, která v úterý 26. března představila další novinky pro turisty na jižní Moravě.

„Zájem o MojaKartu nás mile překvapil. Spouštíme ji od 1. dubna, ale už nyní evidujeme stovky registrací, což je první krok k využívání benefitů. Věříme, že široká nabídka se odrazí v návštěvnosti turistických atraktivit v kraji i v rozptýlení turistického zájmu,“ uvedla Martina Grůzová, ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava.

Mnoho památek a turistických atraktivit se otevírá na Zelený čtvrtek 28. března. Mezi nimi i zámek Lysice, který po více jak dvouleté pauze zpřístupňuje zrekonstruované zahrady. Rozsáhlá rekonstrukce jim vrátila podobu z 19. století. „Jsem přesvědčená, že se nyní můžeme pyšnit jednou z nejkrásnějších zámeckých zahrad v České republice,” myslí si kastelánka zámku Lysice Martina Rudolfová.

Na jižní Moravě letos dále přibudou hned tři domy v přírodě. Dosud fungoval pouze ten v Moravském krasu, od letošního roku mohou za interaktivní výstavou lidé zamířit také na Pálavu a na Slovácko. „Otevření hned dvou domů přírody na Slovácku je ojedinělou událostí, zatím jsme tu neměli žádný. Dům přírody Bílých Karpat najdete ve Veselí nad Moravou, ten už se návštěvníkům otevřel v polovině března. V červnu by se k němu měl přidat Dům přírody Hodonínské Dúbravy v Hodoníně,“ upřesnil Zdeněk Šmýd, manažer turistické oblasti Slovácko. V červnu se přidá Dům přírody Pálava v Dolních Věstonicích.

Brněnsko nadále rozvíjí aktivity spojené s životem a dílem Alfonse Muchy, zejména v okolí Ivančic. Mnoho zajímavých akcí nabídne opět zámek Slavkov–Austerlitz, tipům zde kraluje Festival živých soch na konci května. V Moravském krasu zahájí turistickou sezónu 7. dubna tradičním jarním výšlapem a recesistickou akcí, spojenou s kuriózním českým rekordem. „Jižní Morava drží všechny trumfy, proto se letos pokusíme shromáždit na jedno místo co nejvíc turistů s esem v rukávu, aby to bylo potvrzené i v knize rekordů,” dodává s úsměvem Petra Krylová, manažerka oblasti Moravský kras a okolí.

Akce na Znojemsku se ponesou s podtitulem 90. výročí Vranovské přehrady, vedle prohlídek čekají návštěvníky gastronomické, kulturní i sportovní zážitky. Další kulaté výročí si letos připíše Znojemské historické vinobraní, letos oslaví 40 let.

Hlavním tématem letošní turistické sezóny je Víno a kultura, cílem je podpořit tradice a lidové zvyky. Na zámku v Mikulově v oblasti Pálava navážou letošním mottem Úcta a tradice. Lednicko-valtický areál nabídne tradiční kulturní zážitek v podobě Mezinárodního Lednicko-valtického hudebního festivalu.

Pokračování se dočkají oblíbené gastronomické akce. Po úspěchu prvního ročníku se zopakují festivaly plné chutí, které vznikly na podporu regionálních potravin. První bude v červnu v Hrušovanech nad Jevišovkou (15. 6.), druhý v srpnu v Letovicích (10. 8.) a sérii uzavře v září Veselí nad Moravou (14. 9.).

Turisté si mohou v průběhu roku pohlídat i tradiční gastronomické události: Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích, Slavnosti rajčat v Břeclavi, Meruňkobraní v Židlochovicích, Česnekovky v Rosicích nebo třeba Husí slavnosti v Boskovicích.

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava rozvíjí mnoho dalších projektů: novinkou je přehledná mapa kempů pro karavany a obytné vozy, pokračuje spolupráce s Paracentrem Fénix ohledně mapování turistických cílů z hlediska bariér a pošesté letos vyjde průvodce s gastro tipy napříč krajem Gourmet Jižní Morava. Nedílnou součástí je podpora byznysové turistiky prostřednictvím projektu Brno Convention Bureau. Stejnojmenná aplikace pro pořadatele eventů letos v březnu zvítězila ve Velké ceně cestovního ruchu jako nejlepší elektronický projekt v turistickém ruchu.

Jak vidíte, namíchali jsme do nabídky roku 2024 všechny naše trumfy. Vybere si prostě každý. A abychom zakončili tento balí(če)k informací ve správném karetním slangu, můžeme vám slíbit, že vás jižní Morava letos nenechá ve štychu!

.

Zdroj: https://www.jizni-morava.cz/