Dnes sme pre Vás pripravili nenáročnú trasu pre pešiu túru ku kostolu sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch. Začíname pri kaštieli v Holíči ktorý bol vyhlásený národnou kultúrnou pamiatkou v roku 1970. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo c.k. rodiny Habsburgovcov.

Trojpodlažná obytná budova, pôdorysne riešená do tvaru písmena U je obohnaná mohutným dvojnásobným systémom hradobného múru a priekopy, za ktorými pokračoval rozsiahly ohradený park zlikvidovaný po roku 1919. Prechádzame cez areál kaštieľa smerom na Kopčany, častou Bažantnica a pokračujeme po peknej asfaltovej „cyklo ceste“ do Kopčian. Pred vjazdom do obce Kopčany narazíme na vyznačený bod. Pokračujeme okolo kačenárne cca 500 m po poľnej ceste ku kaplnke sv. Margity. Tu si môžeme spraviť krátku zastávku, spraviť foto alebo prečítať info panel umiestnený pri kaplnke (alebo kostolíku).

Kostol sv. Margity sa nachádza v inundácii rieky Moravy na území obce Kopčany v juhozápadnej časti Slovenskej republiky, asi 1,5 km východne od jadra aglomerácie v Mikulčiciach, na juhozápadnom výbežku najvýraznejšej duny východnej časti Mikulčicko-Kopčianskej aglomerácie označovanej aj miestnym názvom „Za jazerom pri svätej Margite“. Bol súčasťou Veľkomoravskej ríše.

Vraciame sa naspäť po poľnej ceste k infobodu a pokračujeme ďalej po poľnej ceste okrajovo cez plochu letiska. Značka nás navedie až k rieke Morava na Moravskú magistrálu konkrétne  k čističke odpadových vôd. Tu schádzame dolu z hrádze a pokračujeme po asfaltovej komunikácii a vychádzame u letiska Holíč na štátnu cestnú komunikáciu Holíč – Hodonín. Po ktorej pokračujeme až po okraj Holíča a odbočujeme poza „benzínovú pumpu“ cez koľajnice smerom na sídlisko Lúčky a smerujeme naspäť ku kaštieľu kde sme aj začínali našu prechádzku. Tu sa môžeme počlnkovať vo valoch kaštieľa. Do Holíča je dobre vlakové, ale aj autobusové spojenie.   

Dĺžka trasy:         13,7 km

Trasa:    Holíč, kaštieľ – kaplka sv. Margity –  Moravská magistrála – Holíč, kaštieľ