Nová expozice + – Zlín
Krajská galerie ve Zlíně zve na svou novou expozici! Milník v novodobé historii Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně je tady – po více jak deseti letech se představí nová expozice, která dostala zbrusu novou podobu i název. Expozice pojmenovaná + – Zlín zahrnuje výtvarné umění, architekturu a design. Ve své plné kráse bude pro širokou veřejnost poprvé přístupná ve čtvrtek 31. října 2024 a poté denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin ve 2. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Nová expozice Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně představuje především bohatou sbírku této instituce. Prostřednictvím tří set originálních exponátů nabízí vhled nejen do nedávné historie umění, ale také do spletitých vztahů vizuální kultury s různými oblastmi života. Stěžejním tématem je rozpor mezi tím, jak se Zlín a jeho okolí vnímá navenek a jak se definuje uvnitř. Na jedné straně je zde výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa. Na straně druhé tradiční a sentimentální pohled spojený s přírodou a venkovem. Tento zjevný kontrast vytváří základní obsahovou linii celé výstavy. Expozice je rozdělena na dvě části, které symbolizují civilizační konflikt odrážející se ve vývoji Zlína. První z nich představuje racionální a pragmatický přístup, jaký město přijalo během rychlé modernizace. Druhá naopak reflektuje iracionální odezvu – důraz na tradice a osobní svobodu. Název expozice „+ – Zlín“ je metaforickým vyjádřením pojmů, které vystihují tuto dynamiku i relativitu protikladů: racionalita versus emoce, typizace a jedinečnost, organizace oproti spontánnosti, masovost proti individualitě, změna v kontrastu s trvalostí, rychlost versus hloubka.
Pravá část expozice se zaměřuje na kulturní dějiny Zlína, a to včetně zlínských salonů ze 30. a 40. let, architekturu města a průmyslový design. Mezi exponáty jsou obrazy slavných umělců, jako jsou Bohumil Kubišta, Josef Čapek, Jindřich Štyrský či Toyen, ale i dnes méně známých tvůrců. Sekce architektury představuje modely ikonických staveb Zlína, které dokládají rychlý přerod malého městečka v centrum moderní architektury. Oddíl průmyslového designu se zaměřuje na klíčové osobnosti, jakými jsou Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a František Crhák, a jejich vliv na vývoj designu.
Levá část výstavy se soustředí na volné umění a rozvíjí dvě hlavní témata. První z nich se zabývá krajinou. Příroda je zde zobrazena nejen ve své syrové síle, ale také jako zrcadlo lidských zkušeností, odraz osobních vzpomínek a příběhů, jak je vnímali umělci od konce 19. a napříč 20. stoletím. Druhá linie se zaměřuje na zobrazení lidského subjektu od prvních modernistických pokusů až po současné pojetí. Tento přístup zkoumá nejen lidskou figuru, ale také hlubší vnímání reality, přičemž osciluje mezi realistickým zobrazením a absolutní imaginací.
Expozice usiluje o postihnutí specifik, která jsou spojená s městem Zlín i jeho širším okolím. Vedle exponátů, doprovodných textů a digitálního obsahu je součástí expozice také mobilní imersivní aplikace, která návštěvníkům přiblíží svět výtvarného umění, architektury a designu z jiného úhlu pohledu. Obrazy před divákem ožijí, tvůrci promluví o svých dílech. Návštěvník se ponoří dovnitř surrealistického světa, vytvoří si vlastní autoportrét, uslyší například plamenný projev J. A. Bati, nebo bude cestovat časem a Zlín se mu bude proměňovat před očima.
Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz
.