Dvě zajímavé výstavy se sklářskou tematikou si můžete momentálně prohlédnout v Muzeu regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Mezi řadou unikátních exponátů objevíte i nepříliš nápadné stínidlo ve tvaru plamene, které je stejné jako to, co před 110 lety zdobilo hlavní schodiště legendárního Titanicu.

Lampa je součástí výstavy Mezi sklem věnované 80. výročí založení sklářské školy ve Valašském Meziříčí. Studenti a učitelé ji vyrobili podle originálu, jež se nachází ve sbírce Muzea regionu Valašsko. Firma S. Reich & Co z Krásna nad Bečvou tato stínidla vyráběla od roku 1906 v několika variantách a anglický trh patřil k největším odbytištím firmy. Původní stínidlo z Titanicu dnes z pochopitelných příčin není možné spatřit. Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí ve spolupráci s ateliérem In luco zhotovila jeho funkční repliky v omezené edici 20 kusů.

Ikonické výrobky firmy S. Reich & Co si můžete na zámku Kinských prohlédnout i v originále. Stačí navštívit druhou z dvojice hlavních výstav Světlo s vůní petroleje, která připomíná 170 let od založení krásenské sklárny. Představuje petrolejové lampy i skla určená k různým zdrojům světla, která se vyráběla mezi lety 1855 až 1934. Návštěvníci zároveň mají možnost seznámit se s celou dynastií rodiny Reichovy, rozsahem jejího sklářského impéria a samozřejmě i historií sklárny.

.

Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz