ZLÍN –  Obchodní dům, který je dominantou zlínského náměstí Práce, byl postaven v letech 1930-1931. Tomáš Baťa zadal zpracování projektu architektu F. L. Gahurovi a chtěl, aby to byl první zlínský mrakodrap. Výsledkem byla desetipodlažní budova, která výrazně převyšovala tehdejší zástavbu. Po znárodnění byl její původní vzhled změněn stavebními úpravami, ale v roce 2018 byla Obchodnímu domu, který je součástí Městské památkové zóny, navrácena původní baťovská podoba.

 

Po kompletní rekonstrukci byla v nejnižších dvou podlažích objektu otevřena obchodní pasáž, čtyři patra slouží jako sídlo společnosti HP TRONIC.

V letošním roce ožije část nejvyššího, tj. desátého podlaží. V prosklené střešní nástavbě bude od léta otevřena multifunkční galerie s atraktivními prostorami, které jsou určeny k pronájmu. Nový sál, který pojme více než dvě stovky lidí, bude mimořádně vhodný k pořádání svateb a jiných společenských akcí, zejména zde mohou probíhat úspěšné firemní konference, zajímavé koncerty, módní přehlídky i divadelní představení. Prosklená galerie je pro tyto příležitosti technicky vybavená, klimatizovaná a ozvučená. Navíc nabízí neopakovatelný panoramatický výhled na centrum baťovského Zlína.

O provoz galerie a catering se postará Bistrotéka Valachy, která v Obchodním domě již provozuje gastronomické služby: celodenní bistro, kavárnu, cukrárnu, pekárnu, kornuterii a Bar 1931.

 

 

Nová multifunkční galerie tak ve Zlíně doplní nabídku prostor vhodných zejména pro oblast firemní a kongresové turistiky.

 

Autoři fotografií: interiér galerie – Obchodní dům Zlín, exteriér – archiv CCRVM/Urbanovský