Turistický  sprievodca pro cyklistov po Moravské stezke “Moravských vinařských stezkách” a ďalších “stezkách Greenways”.

Moravská stezka je cyklistická trasa, která spojuje Jeseníky s jižní Moravou. Cyklotrasa začíná na česko-polských státních hranicích a je vedena nádhernými partiemi Jeseníků. Od Hanušovic sleduje tok řeky Moravy, prochází lužními lesy Litovelského Pomoraví a přichází do hanácké metropole Olomouce. Dále je vedena přes Hanácké Athény – město Kroměříž, a podél Baťova kanálu až do vinařské oblasti jižní Moravy a Lednicko – valtického areálu.

Chceme vás pozvat na několikadenní putování po Moravské stezce. Výlet je rozdělen do sedmi etap, což ale neznamená, že trasu musíte projet během 7 dní, Naopak! Ideální je vyhradit na dovolenou celých 14 dní a namíchat si koktejl dle vaší chuti. Pokud se má jednat o trasu plnou zážitků, tak je třeba si ji vychutnat všemi smysly. Váš výlet proto doporučujeme zpestřit odbočkami na turisticky atraktivní místa v okolí stezky, jako jsou hrady, zámky, zoologické zahrady či technické památky. V těsné blízkosti Moravské stezky se nachází celá řada kvalitních ubytovacích a stravovacích zařízení, které rozhodně stojí za návštěvu! A pokud máte děti, tak nevadí, ba naopak. Právě tato stezka je svými parametry pro ně stvořená.

A jako „zákusek“ vám doporučujeme cyklostezku Bečva, Pokud budete chtít na Moravě strávit 14 dní, tak proč ne?! Vynecháte cca 18 km v úseku Olomouc – Tovačov a místo toho pojedete vlakem do Velkých Karlovic. A pak už jen po cyklostezce Bečva. Za dva až tři dny dojedete do Tovačova, kde už se napojíte na trasu Moravské stezky.

Moravské vinařské stezky

Vítejte na Moravských vinařských stezkách, které vás provedou malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena deseti okruhy, které propojuje páteřní Moravská vinná stezka. Čekají vás malebná městečka se sklepními uličkami, historické a přírodní památky. A nejen to – během celého roku probíhá na jižní Moravě řada výletů pro veřejnost, hodových a vinařských slavností. Vinařské stezky jsou nejen cestou za poznáním jižní Moravy, ale také putováním za vínem a lidmi, pro které je pěstování vinné révy údělem i celoživotní zálibou.

Stezky

Brněnská vinařská stezka

Přes 90 kilometrů Brněnské vinařské stezky křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava. Slouží především jako přivaděč k jižním a jihovýchodním oblastem vinorodého kraje a svým názvem odkazuje spíše k dávné vinařské proslulosti území jižně od moravské metropole než k dnešku. V samotném městě Brně i jeho nejbližším okolí bývaly vinice odedávna, první zmínky o pěstování vinné révy jsou z roku 1228. Brněnští měšťané v minulosti zásadně ovlivnili rozvoj jihomoravského vinařství. I dnes je v oblasti několik významných vinařských center.

Vinařská stezka Podluží

Trasa stezky vede od jižní hranice Moravy rovinatou částí centrálního Podluží, přes kopečky na okraji Kyjovské pahorkatiny v okolí Starého Poddvorova k severním vinařským oblastem Slovácka, kde vinice střídají rozlehlé lesní partie.

Mikulovská vinařská stezka

Uzavřený okruh kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti, převážně rovinatý průběh trasy rámují vody řeky Dyje, rybníků a Novomlýnských nádrží. Jižní část okruhu prochází Lednicko-valtickým areálem, u kolonády na Rajstně nad Valticemi vystoupá do své největší nadmořské výšky. Odtud pokračuje atraktivním terénním úsekem v blízkosti státní hranice a až do Nového Přerova sleduje signálku, vojenskou silnici podél bývalé železné opony.

Znojemská vinařská stezka

Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských obcí. V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky, která začíná v Moravském Krumlově, romantické duše zaujmou spíše klikaté partie v blízkosti meandrů …

Moravská vinná – Mikulovská

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky kraje.

Moravská vinná – Slovácká

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících krajinou jihovýchodní Moravy. Vinařská magistrála spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm a nabízí putování regionem, který zdobí víno, bohatá historie i živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými po …

Mutěnická vinařská stezka

Vinařská stezka kopírující hranice bývalé Mutěnické vinařské oblasti tvoří uzavřený okruh v podobě ležaté a hodně kostrbaté osmičky. Dobře sjízdná a nenáročná trasa vede většinou po zpevněných polních cestách. Jízda kultivovanou krajinou, zelení remízků, sadů a vinic nabízí zajímavou cyklistiku i prvotřídní vinařské zážitky.

Kyjovská vinařská stezka

Náročnější trasa vedoucí zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa, prudká stoupání a táhlé sjezdy v podhůří Chřibů. Charakter stezky vystihuje její značení. Po celé trase vás bude provázet nejen zelené sklepní žudro, ale i zeleň lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Strážnická vinařská stezka

Více než sto kilometrů Strážnické vinařské stezky jejíž západní hranici tvoří Uherský Ostroh a Rohatec a na východě dosahuje k bělokarpatským stráním, je námětem na několikadenní pobyt v kraji Joži Uprky, svébytné lidové architektury a lahodných bílých vín. Tipem na jednodenní výlet je okruh ze začátkem i cílem ve Bzenci, na jehož trase leží nejcennější …

Velkopavlovická vinařská stezka

Trasa stezky procházející národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka nabízí pestrý výběr terénu pro všechny kategorie cyklistů. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa.

Bzenecká vinařská stezka

Nejkratší vinařská stezka je svou délkou i profilem jako stvořená pro rodinný výlet. Ve sváteční odpoledne, kdy jsou silnice 3. třídy téměř bez aut, nabízí bezstarostnou jízdu za poznáním kultivované krajiny a přívětivých lidských sídel, šikovných vinařů i tajuplného sklepního podzemí. Několik kopečků v první části etapy tvoří nejzápadnější výběžky Kyjov …

Uherskohradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek.

Skalická viňařská stezka

Pěstování vinné révy ve Skalickém vinařském regionu, který patří mezi dvanáct regionů Malokarpatské vinařské oblasti, má stoletou tradici a sahá až do poloviny 15. století. Okruh Skalické vinařské stezky obchází severozápadní výstup regionu Záhoří.

Stará hora

Cyklistický okruh Stará hora začíná v Mikulově a vede přes Bavory, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí do vinic na Staré hoře v Novosedlech, kterými prochází naučná stezka doprovázena panely, které popisují přímo na místě pěstované odrůdy vín. Odtud cyklotrasa pokračuje do Dobrého Pole, Březí a zpět do Mikulova. Na trase si turisté prohlédnou vinice pod Pálavou, mohou navštívit vinařství a blíže se seznámí s malebnou vinařskou krajinou Mikulovska. V Novosedlech je čeká prohlídka naučné stezky Stará Hora s možností návštěv a prohlídky vinařství Marcinčák, nebo vinařství Kovacs, kde mohou vidět výrobu vína a celoročně ochutnat znamenitá vína.

Krajem André

Stezka Krajem André vede malebným krajem po cestách vybízejících k rozhlédnutí do kraje či zastavení na deci jiskrného moku.

Modré hory

Stezka Modré hory je nejzdařilejším projektem místních vinařských cyklotras, které slouží k poznání vinorodé Moravy ze sedla kola nebo formou pěších procházek. Dvacet kilometrů perfektně vyznačené trasy tvoří cyklisticky pestrý okruh, který nabízí nejen ideální trasu pro rodinné výlety, ale i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty.

Akce na Moravských vinařských stezkách

Během celého roku můžete na Moravských vinařských stezkách navštívit desítky kulturních i sportovních akcí. Na kole, pěšky, do sklepů, do vinohradů, k památkám, prostě všude, kam vás napadne. Přehled všech akcí najdete v našem KALENDÁŘI AKCÍ.


Cyklisté vítani

Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Turistická zařízení, která projdou certifikací, jsou označena zelenobílou známkou s usmívajícím se logem.

Vitajte cyklisti

Cieľom certifikácie Vitajte, cyklisti! je vytvoriť sieť turistických zariadení a služieb, ktoré sú prispôsobené potrebám cyklistov a cykloturistov a tým podporiť cyklistickú dopravu a cykloturizmus na Slovensku.