Cyrilometodějská stezka
Poznejte archeologické památky z 9. století, archeoparky prezentující život z této doby nebo sakrální památky a poutní místa s viditelnou cyrilometodějskou tradicí. Připravili jsem pro Vás databázi těchto lokalit, ve které se dozvíte praktické informace, doplňujeme je i o audio a video nahrávky, abychom vám je lépe přiblížili. Skvělý tip na výlet!
Cyrilometodějská stezka je díky stále se rozvíjející mezinárodní síti partnerů Kulturní stezkou Rady Evropy, která prostřednictvím výzkumů, zachovávání a propagace společného cyrilometodějského odkazu zajišťuje prezentaci místního dědictví a příběhu kulturní identity slovanských zemí v celoevropském měřítku.
Putování prostorem i časem ke kulturním kořenům
Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování. Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou určeny nejen poutníkům, ale všem, kteří chtějí poodhalit tajemství evropské kulturní identity a cyrilometodějský odkaz, v němž se snoubí moudrost jazyka, řád zákona a úcta k druhým.
Poutní trasy Cyrilometodějské stezky jsou navrženy tak, aby propojovaly poutní místa a zároveň přinášely informace o kulturním dědictví raného středověku
Jedná se jak o hmotné statky jako jsou např. archeologické naleziště, nálezy a archeoparky – slovanská hradiště, sakrální stavby, sochy, obrazy, muzea, galerie, knihovny a jejich kulturní fondy a expozice, tak i dědictví nehmotné povahy. Jsou to myšlenky, umění, symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč). Jeho součástí jsou například slovanská znaková písma (hlaholice – vynález Konstantina, navazující cyrilice a azbuka), slovanské jazyky a literatura, kulturní a vzdělávací akce a programy inspirované jejich odkazem či křesťanskou Cyrilometodějskou tradicí.
Zdroj: