Na co se můžete těšit ve Valašském muzeu v přírodě?
Nová návštěvnická sezóna ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přinese oblíbené i netradiční pořady, zajímavé interprety a nové výstavy.
Valašské muzeum v přírodě nabídne v návštěvnické sezóně 2024 novou dlouhodobou expozici o osobnostech, které svou prací a životem proslavily Valašsko. V Panské sýpce Dřevěného městečka si mohou návštěvníci připomenout např. Josefa Sousedíka, Danu a Emila Zátopkovy nebo Jarmilu Šulákovou.
Dále je v letošním roce pro návštěvníky připraveno na 50 programů, 3 folklorní festivaly, 11 edukačních pořadů, 3 výstavy a 5 náboženských obřadů.
Hlavní sezónu zahájila už tradičně akce Stavěním máje. Ukázkami tradiční jarních prací zase ožije Valašská dědina v rámci pořadu Jaro na dědině, na tu se můžete těšit už 25. 5. 2024.
Červnová nabídka přinese Slabikář řemesel (1. 6.) – pořad pro děti a všechny, kdo rádi tvoří a testují svou zručnost. Hned další víkend (7. – 9. 6.) bude opět ve znamení folkloru. Pod záštitou prezidenta České republiky se uskuteční 5. přehlídka uměleckých a folklorních souborů Ondrášova valaška. Současně to bude 5. ročník setkání folklorních generací a příznivců lidové hudby, tance a písní. O páteční večerní představení na Amfiteátru na Stráni se postará Umělecký soubor Lúčnica z Bratislavy a v sobotu Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna. Představí se dětské folklorní soubory např. Omladinka, Stavbárik, Malý Beskyd, Ondrášek, a mezi jinými také folklórní soubory: Šmykňa, Vlčnovjan, Púčik a Javořina. červnový program bude končit Svatojánským večerem (21. 6.).
Pestrou paletu letních prázdninových pořadů zahájí Zvonečkový jarmark (5. – 7. 7.) s hudební skupinou Fleret. Po dvou letech je do programové nabídky zařazeno také setkání řezbářů Hejův nožík (13. 7.) a Sklářský den v Mlýnské dolině (14.7.). Příznivce a mistry cechu pekařského přivítáme na Pekařské sobotě (20. 7.). Pohádková noc (24. 7.) bude v Dřevěném městečku patřit pohádkovým bytostem a podivuhodným příběhům. Zjeví se tady bludičky, čert, vodník i čarodějnice. Na konci července roztančí komorní amfiteátr Dřevěného městečka 30. ročník mezinárodního festivalu Romská píseň. Červencovou programovou nabídku pak uzavře Anenská pouť (28. 7.) k oslavě patronky Valašska.
Srpnovou nabídku začínají Dny řemesel a setkání kovářů (3.-4. 8.), které nabídnou ukázky práce kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, kameníků, dráteníků, sklenářů, hrnčířů a dalších řemeslníků. Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR s názvem Jánošíkov dukát (9. – 11. 8.) se letos uskuteční již po 25. a k srpnové nabídce pravidelně patří i Starodávný jarmark (17.-18. 8.). se středověkou hudbou.
Vedle programové nabídky se můžete těšit i na unikátní krátkodobou výstavu Gobelíny pro Maměnku, která prezentuje spolupráci s Moravskou gobelínovou manufakturou při restaurování sbírkových historických gobelínů z dílny sourozenců Jaroňkových a tkaní zcela nových gobelínů podle původních návrhů Aloise Jaroňka a tvůrčí invence Jana Timoteje Strýčka. Nově vyrobené gobelíny budou po skončení výstavy instalovány v pokojích pro hosty v objektu Maměnka na Pustevnách. Výstava bude jedinečnou příležitostí k seznámení se s původními návrhy i vyrobenými gobelíny zblízka. Slavnostní vernisáž proběhne v pátek 17. 5. v 16.00 ve výukové místnosti v objektu Sušák. Otevřena bude o víkendech: 18.-19. 5., 25.-26. 5. a 1.-2. 6.
Celkem osmkrát si budou moci návštěvnici prohlédnout muzeum zdarma. Každý první čtvrtek v měsíci květen a červen mohou návštěvníci zdarma zhlédnout kterýkoliv ze tří muzejních areálů (2. 5., 6. 6.). Podobně jako v předchozích letech je i letos volný vstup na Den muzeí (18. 5.) a Běh rodným krajem Emila Zátopka (21. 9.). Pro děti bude volný vstup na Slabikář řemesel (1. 6.), Podzimní putování s broučky (20. 9.), Mikulášský podvečer (5. 12.) a pro seniory připravujeme volný vstup na Koncert ke Dni seniorů (28. 9.).
Věříme, že největší skanzen u nás bude patřit na seznam míst, která budete chtít navštívit nejen o letních prázdninách.
Zdroj: https://www.vychodni-morava.cz/
.