Pomoraví je kraj bohatý na víno. Navštivte niektorú vinohradnícku oblasť a ochutnajte u miestneho vinára tento lahodný nápoj.

 

Vinařská oblast Morava

Vinařská oblast MORAVA má výborné předpoklady pro výrobu vína. Vznikají zde skvělá bílá vína se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti doplňující minerálnost a látkovou plnost, kterou réva čerpá ze zdejších úrodných půd. Souhru vůní a chutí pak podtrhují svěží kyseliny. Stejně tak k Moravě odnepaměti patří červená vína. Jejich chuťový projev nikdy nepostrádal zemitou esenci doprovázenou ovocitým charakterem. Díky moderním technologickým postupům se moravská červená vína mění – jsou jemná a harmonická. Jihomoravská krajina a její unikátní přírodní podmínky vytvářejí základ pro jedinečný a přitom různorodý charakter zdejších vín.

 

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Znojemsko leží v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny tvořené prahorními útvary. Na jejich výběžcích zejména v severní části podoblasti vznikly kamenité půdy, na nichž se skvěle daří Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému. Pro okolí Dolních Kounic je pak typické pěstování modrých odrůd, hlavně Frankovky.

 

Mikulovská vinařská podoblast

Mikulovská vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Charakteristickou a z daleka viditelnou dominantou Mikulovské podoblasti je vápencový masiv Pavlovských vrchů. Na jeho úbočích a v širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje.

 

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Významnými centry jsou zejména Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče nebo Kobylí s gotickou tvrzí a rozsáhlým sklepením vybudovaným už v roce 1232 templáři.

 

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti MORAVA. Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu Slovácka se rozkládá krajina Podluží. Většina vinařských obcí leží podél řeky Moravy, kudy vanou ochlazující severovýchodní větry. Příhodná stanoviště pro vinice jsou na úbočích terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou nebo na výše položených rovinatých polohách s lehkou půdou. Nízká nadmořská výška a lehká půda stupňují intenzitu letních teplot. V důsledku toho zde vznikají vína s výrazným odrůdovým charakterem. Daří se tu zejména Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému, z modrých odrůd (červená vína) pak Frankovce, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěné nové odrůdě Cabernet Moravia.

 

 

SLOVENSKO – Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Malokarpatská vinohradnícka oblasť je najintenzívnejšia a rozlohou vinohradov jedna z najrozsiahlejších vinohradníckych oblastí na Slovensku. Plocha registrovaných vinohradov leží na výmere 5359,2 ha.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť sa skladá z troch podoblastí, ktoré sa navzájom odlišujú z hľadiska klimatických, ale najmä pôdno-geologických podmienok. Do týchto podoblasti môžeme rozdeliť dvanásť vinohradníckych rajónov, ktoré sú súčasťou Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

 

Záhorská vinohradnícka podoblasť

Vinohrady Záhoria ležia v regióne Záhorie, na krajnom západe, medzi riekou Moravu a severozápadným okrajom Malých Karpát. Najvýznamnejšia časť vinohradov Záhoria sa nachádza v okolí mesta Skalica. V porovnaní s južnými svahmi Malých Karpát, klimatické podmienky sú tu o niečo drsnejšie. Z pôdno-geologického substrátu tu prevažujú fluviálne sedimenty riek (najmä Moravy a Myjavy) a viate piesky. Vinohradnícke rajóny spadajúce do tejto podoblasti – skalický, záhorský, stupavský

 

Malokarpatská vinohradnícka podoblasť

Malokarpatské vinohrady v užšom slova zmysle sa rozprestierajú na juhozápadných svahoch Malých Karpát od Bratislavy po Horné Orešany. Geologickým substrátom sú predovšetkým náplavové kužele malokarpatských potokov, pôdy sú hlinito-piesočnaté a stredne skeletnaté. Do tejto podoblasti radíme 7 vinohradníckych rajónov – bratislavský, pezinský, modranský, doľanský, orešiansky, senecký a trnavský.

 

 

RAKÚSKO – Dolné Rakúsko

Oblasť Dolného Rakúska je spolková krajina, obklopujúca svojím územím hlavné mesto Viedeň.

Na severe hraničí s Juhomoravským krajom, na severovýchode s Trnavským a Bratislavským krajom, na juhovýchode hraničí s Burgenlandom, na juhu so Štajerskom a na západe s Horným Rakúskom. Vinohradnícka oblasť Dolného Rakúska je najväčšou oblasťou v Rakúsku. Je tu vysadených viac ako 30 000 ha vinohradov, čo je viac ako polovica rozlohy všetkých vinohradov (celková plocha rakúskych viníc je 57 000 ha).

 

Vinárska podoblasť Wachau

Táto podoblasť sa rozprestiera pozdĺž Dunaja, medzi mestami Melk a Krems. Rozloha viníc v tejto oblasti je 1350 ha. Vinič sa pestuje na strmých terasách. Táto výhodná poloha poskytuje najkvalitnejšie biele vína Dolného Rakúska. Vo Wachau sa používa miestny apelačný systém „Vinea Wachau Nobilis Districtus“, ktorý sa stal základom pre výrobu kvalitných vína. Oblastné vína sú zaradené do troch kvalitatívnych kategórii: Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Do rady Steinfeder patria ľahšie vína s obsahom alkoholu do 11,5% obj. , rada Federspiel zahŕňa klasické vína s obsahom alkoholu od 11,5 – 12,5% obj., a plné, najkvalitnejšie vína sú zaradené do rady Smaragd. Vína vo Wachau sa nijakým spôsobom nevylepšujú, sú suché a nepoužívajú sa barikové sudy.

 

Vinárska podoblasť Kamptal

Táto oblasť je pomenovaná podľa rieky Kamp, ktorá ňou preteká. V oblasti sa pestujú vinice na rozlohe 3802 ha. Vinice sa rozprestierajú na strmých južných svahoch, kde sa najlepšie darí Rizlingu rýnskemu.

 

Vinárska podoblasť  Traisental

 táto oblasť patrí k najmenším a najmladším oblastiam Dolného Rakúska. Vinice sa tu rozprestierajú na rozlohe 790 hektárov.

 

Vinárska podoblasť Wagram

Pôvodným menom oblasť Danubia, ktorý sa v roku 2007 premenoval na Wagram. V tejto oblasti sa nachádza 2451 ha vinohradov, ktoré sa členia do dvoch oblastí. Severne od Dunaja sa rozprestiera smerom na východ skutočný Wagram (územie okolo 30 km smerom na východ). Južne od Dunaja ležia malé vinohradnícke obce v oblasti Tulln, ale leží tu aj historické mesto Klosterneuburg na okraji Viedne.

 

Vinárska podoblasť Weinviertel

Táto oblasť je najväčšou oblasťou Dolného Rakúska, ktorá má rozlohu 13 356 ha viníc.

 

Vinárska podoblasť Carnuntum

Táto oblasť je najjužnejšou a najteplejšou oblasťou Dolného Rakúska. Vitis vinifera L. sa tu pestuje na ploche 910 ha.

 

Vinárska podoblasť Thermenregion

Táto oblasť je na juh od Viedne. Oblasť je lemovaná poslednými alpskými výbežkami a susedí priamo s Panónskou nížinou. Plocha viníc tejto oblasti je 2196 hektárov. Táto oblasť má veľmi výhodné terroir.

 

Vinárska podoblasť Viedeň

Táto vinohradnicka oblasť Rakúska patrí k jedným z najmenších. Vinice sa rozprestierajú na ploche 660 hektárov.V oblasti je 190 vinárov a vyprodukuje sa 2,4 mil. litrov vína ročne.